USŁUGI
geodezyjne
i kartograficzne
usługi geodety
Usługi geodezyjne i kartograficzne

Jak geodeta wyznacza granice działki?

Wskazanie granic działki nie zawsze jest prostym zadaniem. Niekiedy niemożliwe okazuje się znalezienie graniczników. W takich przypadkach konieczne może być skorzystanie z usług geodety, który zajmuje się profesjonalnym wytyczeniem granic danej posesji, biorąc pod uwagę obowiązujące prawo. Jak jednak przebiega wyznaczanie przez niego granic działki? Ile może ono zająć?

Gdzie usytuować granicę działki?

Podczas stawiania ogrodzenia posesji można umieścić je na granicy z działką sąsiadów lub na swojej części tuż przy tej granicy. W przypadku wyboru pierwszej opcji należy pamiętać o tym, aby omówić tę decyzję z właścicielami znajdującej się obok posesji. Za takie ogrodzenie odpowiada się bowiem wspólnie, a więc m.in. dzieli się koszty związane z jego utrzymaniem. Bez względu jednak na wybraną opcję, ważne, aby żadna część płotu nie znalazła się na działce kogoś innego, ponieważ może to wiązać się z naruszeniem praw własności. Chcąc tego uniknąć, należy dokładnie sprawdzić granice posesji.

Tak jak zostało wspomniane, powinny być one zaznaczone za pomocą tzw. graniczników, którymi najczęściej są kamienie lub betonowe słupki z krzyżykiem. Umieszcza się je we wszystkich narożnikach danej posesji, co pozwala na wytyczenie linii granicznych nawet przestrzeni o nieregularnych kształtach. Niestety nie zawsze można je bez problemu znaleźć. Zdarza się też, że nawet po ustaleniu, gdzie są, ma się wątpliwości, czy nie zostały przez kogoś przesunięte lub uszkodzone. W takim przypadku należy skorzystać z usług geodezyjnych. Może to pomóc w uniknięciu problemów prawnych oraz konfliktu z sąsiadami, którzy nierzadko mają nieco inne zdanie na temat granic działki.

Jak geodeta wydziela granice działki?

Zanim geodeta przejdzie do wydzielania granic działki, zgłasza to w odpowiednim Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie przechodzi do zebrania i analizy istniejącej dokumentacji prawnej dotyczącej danej posesji, w tym wypisu z ewidencji gruntów oraz wcześniej wykonanych map. Może to pozwolić na określenie zarejestrowanych granic działki oraz ewentualnych rozbieżności między dokumentami a stanem faktycznym. Na podstawie zebranych informacji geodeta planuje prace terenowe, a następnie dokonuje pomiarów, wykorzystując współrzędne geodezyjne do zlokalizowania i weryfikacji istniejących punktów granicznych.

Jeśli będzie to niemożliwe, konieczne stanie się przeprowadzenie administracyjnego rozgraniczenia działek. Granice w takim przypadku mogą zostać ustalone na podstawie oświadczenia stron. Ugoda sporządzona przez geodetę ma moc ugody sądowej. Jak jednak geodeta wyznacza granice działki, jeśli pomimo wykonania opisanych prac pojawią się niejasności lub spór między sąsiadami? W takim przypadku wykonuje on tymczasowy pomiar granic, a także sporządza protokół i opinię dotyczącą ich przebiegu, a sprawa zostaje skierowana do sądu. Niestety, postępowanie w tym przypadku może nieco potrwać.

Ile trwa wyznaczanie granic działki?

Z reguły wznowienie granic działki zajmuje około miesiąca, jednak wiele w tym przypadku zależy od tego, ile czasu będzie potrzebne na zebranie dokumentów i jak skomplikowana okaże się dana sprawa. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie postępowania administracyjnego, czas ten może wydłużyć się do 3 miesięcy — pod warunkiem że strony zgodzą się z ustaleniami geodety. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, tak jak zostało wspomniane, może to potrwać znacznie dłużej.

Wiedza dotycząca tego, jak geodeta wyznacza granice działki i ile czasu na to potrzebuje, może okazać się przydatna, szczególnie jeśli podczas zakupu posiadłości lub chęci jej ogrodzenia pojawią się wątpliwości dotyczące tego, gdzie powinien zostać postawiony płot. Nie warto w takim przypadku na własną rękę decydować o tym, gdzie ma przebiegać granica — skorzystanie z usług geodezyjnych może być znacznie lepszym rozwiązaniem, umożliwiającym uniknięcie kłótni z sąsiadami oraz problemów prawnych.

POPRZEDNIE WPISY