USŁUGI
geodezyjne
i kartograficzne
usługi geodety
Usługi geodezyjne i kartograficzne

Co geodeta sprawdza przy odbiorze budynku?

Jedną z osób, która odgrywa ważną rolę przy odbiorze budynków, zarówno domów jednorodzinnych, jak i dużych, komercyjnych obiektów, jest geodeta. Bez sporządzonych przez niego dokumentów niemożliwe staje się oddanie obiektu do użytku, dlatego warto pomyśleć o kontakcie z tym specjalistą jeszcze przed skończeniem prac związanych z budową. Co obejmują usługi geodezyjne przy odbiorze domu? O jakich jeszcze kwestiach trzeba pamiętać?

Oddanie domu do użytku — co trzeba zrobić?

Oddanie domu do użytku to proces, który wiąże się z szeregiem formalności, niezbędnych do legalnego korzystania z nowo wybudowanego obiektu. Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy gotowy budynek odpowiada projektowi, a także, czy wszystkie prace budowlane zostały wykonane zgodnie z przyjętymi zasadami. Należy pamiętać, że wszelkie instalacje (elektryczne, sanitarne, gazowe, itp.) muszą być sprawne. Ponadto kompletna dokumentacja budowlana, w tym projekty budowlane, oświadczenie kierownika budowy czy pisma od geodety, muszą być gotowe do przedstawienia organom nadzorującym.

Dokumenty warto zacząć kompletować jeszcze przed skończeniem stawiania obiektu, co pozwoli szybciej złożyć je do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wraz z zawiadomieniem o zakończeniu prac. W przypadku domów jednorodzinnych, których nie obejmuje obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, jeśli w ciągu 14 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu ani uwag do wniosku, możliwe staje się jego zamieszkanie. Jeżeli w danym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia, inspektor może w ciągu 21 dni przeprowadzić kontrolę. Na jej podstawie udziela się pozwolenia.

Co sprawdza geodeta przy odbiorze budynku?

Geodeta odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej. Warto jednak podkreślić, że to zadanie należy zlecić osobie, która uzyskała wcześniej odpowiednie uprawnienia zawodowe dotyczące geodezji i kartografii. Co sprawdza geodeta przy odbiorze budynku? Przede wszystkim weryfikuje, czy położenie obiektu na działce odpowiada jego lokalizacji określonej w planie zagospodarowania przestrzennego oraz, czy podczas jego stawiania wzięto pod uwagę przepisy budowlane dotyczące odległości od granic działki czy innych budynków.

W ramach usług geodezyjnych sprawdzana jest też zgodność wymiarów budynku oraz jego usytuowanie na działce z projektem budowlanym. To obejmuje sprawdzenie położenia fundamentów, ścian, a także wysokości całego obiektu. Należy pamiętać, że inwentaryzacja obejmuje również sprawdzenie takich elementów jak: przyłącza elektromagnetyczne, gazowe oraz wodociągowe. W dokumentach od geodety z reguły znajduje się też informacja na temat układu rur kanalizacyjnych. Warto pamiętać, że elementy budowlane, które mają być zasypane lub zabetonowane, muszą być poddawane inwentaryzacji w ramach pomiaru bieżącego jeszcze zanim będą ukryte. Z kolei pozostałe są sprawdzane podczas pomiaru końcowego.

To właśnie wykonane przez geodetę pomiary są podstawą do wykonania mapy zasadniczej, która obrazuje całą inwestycję. Myśląc o skorzystaniu z usług geodezyjnych, należy mieć na uwadze, że pomiary oraz sporządzenie dokumentów mogą zająć nawet około miesiąca. Trzeba też pamiętać, że geodeta musi przekazać przygotowane dokumenty do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej gminy lub powiatu, a kopie szkicu oraz mapy dać kierownikowi budowy.

Dlaczego rola geodety podczas odbioru domu jest tak ważna?

Geodeta odgrywa istotną rolę w procesie oddania obiektu do użytku. Potwierdza, że budynek jest zlokalizowany w odpowiednim miejscu, a także że został on postawiony z uwzględnieniem lokalnych przepisów budowlanych. Co więcej, tak jak zostało wspomniane, dokumenty przygotowane przez geodetę są niezbędne do zgodnego z prawem odbioru budynku. Jeśli więc chce się mieć pewność, że użytkowanie danego budynku będzie w pełni zgodne z prawem, konieczne jest skorzystanie z usług geodezyjnych. W razie pojawienia się pytań odnośnie do miejsca, w którym został wybudowany obiekt lub innych kwestii związanych z tym, co sprawdza geodeta przy odbiorze budynku, warto je zadać specjalistom i wyjaśniać ewentualne wątpliwości.

POPRZEDNIE WPISY